KATALOG BIBLIOTECZNY WIRTUALNY DZIEKANAT

AKTUALNOŚCI

 

Komunikaty bieżące, kwiecień 2021

 

Biblioteka nie będzie czynna w sobotę 3 kwietnia. Po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego wznawiamy pracę w środę 7 kwietnia 2021 o godz. 10.

 

Komunikaty bieżące, styczeń 2021

 

ZBIORY PO KLASYFIKACJI. W działalności Biblioteki nastąpiła zasadnicza zmiana. Wszystkie udostępniane książki – działamy zgodnie z zasadą wolnego dostępu do zbiorów, zapraszamy użytkowników między półki – mają naklejki Klasyfikacji Biblioteki Kongresu, zawierające tzw. sygnaturę, czyli alfanumeryczny zapis miejsca na regale. Szukamy naklejek z sygnaturą na grzebiecie książki – wtedy są widoczne z daleka – lub na odwrocie okładki. Symbol klasyfikacji określa treść książki, a dodatkowe litery i numery decydują o kolejności ustawienia książek w obrębie tego samego symbolu. Na przykład:

RD119

.P135

2014

oznacza Medycynę (R), w obrębie Medycyny – Chirurgię (RD), i w obrębie Chirurgii – Chirurgię kosmetyczną (119). .P135 to skrócony zapis nazwiska autora (tu: Padlewska Kamila), ale mógłby to być także zapisany w podobny sposób tytuł książki lub nazwisko redaktora. Wreszcie 2014 to w tym wypadku data wydania książki. Czasem  sygnatury są bardziej skomplikowane i wyrażają rozmaite szczegóły treści książki. Trzeba jednak pamiętać, że każde klasyfikowanie jest uproszczeniem, a większość książek naukowych dotyczy wielu zagadnień równocześnie, trudno zatem wyrazić ich treść za pomocą jednego, choćby rozbudowanego symbolu.

Ale książka musi stać w jednym miejscu i to właśnie jest ułatwieniem dla użytkownika, odczytującego sygnatury na naklejkach. Klasyfikowanie daje podobne sygnatury książkom o podobnej treści. Przed grupą książek o sygnaturach zaczynających się od RD119 stoi u nas książka z zakresu chirurgii plastycznej (RD118), za tą grupą mogłyby znaleźć się książki na temat transplantacji różnych tkanek (RD120 itd.), a pod sygnaturą RD520 widzimy w tej chwili problematykę odleżyn. Przerwy w numeracji mogą oznaczać, że nie mamy książek z jakiegoś zakresu, ale bywa i tak, że twórcy klasyfikacji zatrzymali jakieś sygnatury dla ewentualnego późniejszego wykorzystania. W każdym razie użytkownik, który znajduje w katalogu sygnaturę swojej książki, może znaleźć obok na półce książkę jeszcze lepiej odpowiadającą jego potrzebom, uzyskuje tez informację, „co na ten temat w ogóle napisano”. I to wszystko bez znajomości samego schematu klasyfikacji. Dla porządku dodajmy jednak, że  schemat ten opublikowaliśmy dawno temu w zakładce https://uczelniamedyczna.com.pl/katalog-i-korzystanie-ze-zbiorow/ oraz wywiesiliśmy przy wejściu między regały. Biblioteka dysponuje też spisem zasadniczych działów i poddziałów Klasyfikacji Biblioteki Kongresu (Library of Congress Classification).

Posługując się katalogiem http://libra.uczelniamedyczna.com.pl/cgi-bin/LibraOpac.dll, możemy zanotować sygnaturę każdej książki (ukrytą tymczasowo pod skrótem UKD) i w Bibliotece ruszyć prosto do miejsca, w którym powinna ona stać. Bardzo prosimy o nieodkładanie wykorzystanych książek na półki, lecz pozostawianie ich gdziekolwiek.

PROBLEMY Z KATALOGIEM. Katalog publiczny naszej Biblioteki, dostępny pod adresem http://libra.uczelniamedyczna.com.pl/cgi-bin/LibraOpac.dll, ulega ostatnio często awariom. Nie można się z nim połączyć. Podejmujemy wysiłki, aby wspólnie z dostawcą systemu, firmą MOL Sp. z o.o., skutecznie usunąć usterkę. Osoby, które chciały dokonywać poszukiwań w katalogu lub zamówić i wypożyczyć książkę, musimy na razie prosić o kontakt telefoniczny na tel. 22 703 4391, list na adres biblioteka_ummsc@uczelniamedyczna.com.pl  lub wizytę w Bibliotece.

NOWA USŁUGA SERWISU EBSCO. Zespół baz danych EBSCOHost, dostępny online w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki  z terenu Uczelni oraz Biblioteki https://uczelniamedyczna.com.pl/bazy-danych-i-inne-zrodla-informacji/, umożliwił także logowanie się z innych lokalizacji, np. z domu. Chętnych zapraszamy do kontaktu: będziemy przekazywać  im indywidualnego hasła. Przypomnijmy, że dzięki EBSCO możemy korzystać z wielu międzynarodowych czasopism naukowych w wersji pełnotekstowej. Dostępne są także książki (naturalnie nie uwzględnione w naszym katalogu), zazwyczaj podzielone na rozdziały. Zapraszamy!

RAZ W TYGODNIU – INNYM WEJŚCIEM. Od dn. 26 stycznia 2021 r. we wtorki wchodzimy do Biblioteki innym wejściem. Budynek pozostaje ten sam, jest to Pałac Lubomirskich przy Placu Żelaznej Bramy 10, ale wejście będzie zlokalizowane od strony ul. Ptasiej, na wysokości numeru 4a po przeciwległej stronie tej ulicy

 

Nowe (od 7 listopada 2020) godziny pracy Biblioteki

 

Poniedziałek: 10-15

Wtorek: nieczynne

Środa : 10-15

Czwartek: nieczynne

Piątek: 12-18

Sobota: 10-15

 

Biblioteka Uczelni otwarta w nowej siedzibie

 

Od dnia 21 października Biblioteka Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza czytelników do swojej siedziby w Pałacu Lubomirskich, Plac Żelaznej Bramy 10. Trwa urządzanie Biblioteki, zakres naszych usług jest ograniczony. Biblioteka mieści się na parterze po prawej stronie od Hali Gwardii.

W siedzibie Uczelni w Al. Solidarności 12 można nadal pozostawiać zwracane książki.

Tel. 22 703 43 91

E-mail biblioteka_ummsc@uczelniamedyczna.com.pl    

 

Tymczasowe godziny pracy Biblioteki:

 

Poniedziałek           9-16

Wtorek                   9-16

Środa                     9-16

Czwartek                9-16

Piątek                     13-20

Sobota                   9-16

 

Dostęp do IBUK Libra

 

Największy w Polsce pełnotekstowy serwis podręczników akademickich i książek naukowych jest dostępny w sieci uczelnianej od 1 września 2020 r. Na początek proponujemy 80 książek wybranych przez Uczelnię Medyczną, głównie pod katem kierunku lekarskiego, w tym 29 zakupionych i 51 bezpłatnych. Dla osób, które pragną korzystać z serwisu poza Uczelnią, mamy kody PIN umożliwiające zdalny dostęp. Ich działanie opisane jest w zakładce:  https://libra.ibuk.pl/#help. W tejże zakładce – wszystkie zasady posługiwania się platformą. Informacje i linki do innych zasobów podane w zakładce BAZY DANYCH I INNE ŹRÓDŁA INFORMACJI.

 

Designed by Brigatta