KATALOG BIBLIOTECZNY WIRTUALNY DZIEKANAT

KATALOG I KORZYSTANIE ZE ZBIORÓW

Katalog dla Czytelników – Online Public Access Catalogue (OPAC)

Katalog to rodzaj spisu książek, czasopism i innych materiałów w zbiorach Biblioteki. Katalogu używamy, aby się zorientować, co Biblioteka oferuje, a także aby uzyskać do tego dostęp (znaleźć na półce, wypożyczyć, prolongować itp.). Niniejsze wprowadzenie  nie jest pełną instrukcją korzystania z katalogu.

Do katalogu dostajemy się wchodząc na stronę https://uczelniamedyczna.com.pl/
i wybierając zakładkę KATALOG BIBLIOTECZNY. Przyjrzyj się dostępnym poleceniom.

„Przeglądaj katalog”

Wybierasz pozycje z alfabetycznej listy, którą podsuwa Ci system. Najpierw jednak musisz zdecydować się na jedną z opcji:

  • Autor (obejmuje także nazwiska redaktorów naukowych)
  • Tytuł
  • Seria (tytuł serii)
  • Hasło przedmiotowe, czyli temat książki („o czym?”)
  • Klasyfikacja (alfanumeryczny symbol klasyfikacji będący także sygnaturą,
    czyli znakiem miejsca ustawienia książki na półce)

 „Wyszukaj”

Możesz wprowadzać do okna dialogowego słowa kojarzące ci się z poszukiwaną książką, czasopismem itp. Masz tu wybór określenia, czego konkretnie szukasz (wybierając indeks według kryteriów jak w Przeglądaniu katalogu) lub zrezygnować z tej czynności (Wszystkie indeksy). Kiedy zaczniesz pisać, system udostępni Ci podpowiedzi. Jeśli jesteś pewna/pewien, że pamiętasz, jak poszukiwana fraza się zaczynała (nazwisko autora, początek tytułu itp.), wpisz ją w oknie dialogowym lub zaakceptuj podpowiedź. Jeśli nie pamiętasz, zaznacz „Dowolny fragment pola”. Na przykład chodzi ci o znaną autorkę prac z zakresu dermatologii, ale nie pamiętasz jej nazwiska. Wydaje ci się jednak, że miała na imię Stefania i wpisujesz to imię. System zaproponuje ci wówczas niezawodnie wszystkie książki profesor Stefanii Jabłońskiej, choć także inne, nieproszone Stefanie, a nawet autora nazwiskiem Stefaniak itp.

Droga do książki

Jako ostateczny wynik zarówno Przeglądania, jak i Wyszukiwania otrzymujesz opis (dane), który zasadniczo nie zawiera pełnego tekstu do lektury na ekranie. Ten pełny tekst znajdziesz w książce drukowanej, która stoi na półce pod swoją sygnaturą, lub w książce elektronicznej, do której katalog poda ci link. Opis widniejący w katalogu ma umożliwić sprawdzenie, czy właśnie o tę książkę Ci chodziło, oraz dotarcie do zawartego w niej tekstu.

Sygnatury mogłaś/mogłeś szukać wprost (jako Klasyfikacji). W opisie wyszukanej książki znajdziesz ją obok oznaczenia UKD (Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna), ale ta nazwa została zastosowana w używanym przez nas programie komputerowym i nie można jej zmienić. My nie stosujemy UKD, lecz Klasyfikację Biblioteki Kongresu, i jej sygnatury uzyskujesz w wyniku wyszukiwania. Znaki literowe oznaczają dziedzinę i dyscyplinę, do której należy książka, a czasem też szczegółowe omawiane w niej zagadnienie. Zaś nasze Hasła przedmiotowe to słowa kluczowe – najważniejsze terminy używane w tekście książki, z wyjątkiem terminów użytych już w tytule (według których także możesz wyszukiwać).

Jeśli szukasz tylko książek, które przeczytasz bez przychodzenia do Biblioteki (w Internecie), wprowadź frazę online w oknie dialogowym i wybierz dowolny fragment pola oraz indeks tytułów. Jeśli wydaje Ci się to skomplikowane, przyjdź do Biblioteki i poszukamy razem.

Zamawianie i wypożyczanie

Aby przeczytać książkę, nie musisz sam/a iść do półki. Przez Internet możesz wejść na swoje konto, wybierając na początek nie Przeglądanie katalogu ani Wyszukiwanie, lecz Profil użytkownika. Tu  się zalogujesz.

Twoim loginem jest numer legitymacji studenckiej, hasłem zaś dzień i miesiąc urodzenia (cztery cyfry) i pierwsze cztery litery nazwiska.

Przykład: Aldona Zabłocka urodzona 3 kwietnia, numer legitymacji studenckiej 53681

  • Login: 53681
  • Hasło: 0304zabl

Kiedy znajdziesz się na swoim koncie, prosimy, abyś zmienił/a hasło. Teraz możesz zapoznać się ze spisem już wypożyczonych książek. Możesz także zacząć nowe poszukiwanie. Do zamówienia kwalifikują się te egzemplarze książek, przy których pojawia się przycisk Zamów. Pamiętaj, że nie zobaczysz tego przycisku, jeśli nie zalogujesz się na koncie. Zamówione książki odbierasz osobiście u bibliotekarza w najbliższym dogodnym terminie w ciągu dwóch dób od zamówienia. Uwaga: niczego nie musisz zamawiać, będąc na terenie Biblioteki, po prostu bierzesz książkę z półki. Odbierając książkę, bierzesz odpowiedzialność za jej terminowy zwrot.

W górnym pasku poleceń ekranu Katalog Biblioteczny znajduje się także Pomoc, a w niej –  bardziej szczegółowa instrukcja korzystania z katalogu.

Wejść do Katalogu możesz także stąd:

http://libra.uczelniamedyczna.com.pl/cgi-bin/LibraOpac.dll

Powodzenia!

 

Rozstawienie zbiorów – Schemat Klasyfikacji Biblioteki Kongresu
(Library of Congress Classification)

 

Oznaczenie Zawartość
A DZIEŁA TREŚCI OGÓLNEJ
B FILOZOFIA. PSYCHOLOGIA. RELIGIA
C NAUKI POMOCNICZE HISTORII
D HISTORIA ŚWIATA
E-F HISTORIA AMERYK
G GEOGRAFIA. ANTROPOLOGIA. REKREACJA
H NAUKI SPOŁECZNE
J NAUKI POLITYCZNE
L OŚWIATA
M MUZYKA
N SZTUKI PIĘKNE
P JĘZYK I LITERATURA
Q NAUKA
R MEDYCYNA
S ROLNICTWO
T TECHNIKA
U-V NAUKI WOJSKOWE. NAUKI MORSKIE
Z BIBLIOGRAFIA. BIBLIOTEKOZNAWSTWO. INFORMACJA

 

Designed by Brigatta