Rodzaj studiów: studia II stopnia
Czas trwania: 4 semestry
Tryb: stacjonarny i niestacjonarny
Profil kształcenia: praktyczny
Uzyskany tytuł: magister
Koncepcja kształcenia
Program kształcenia na kierunku pielęgniarstwo został zaprojektowany z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących aktów prawnych. Studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo prowadzone są w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym o profilu praktycznym. Końcowym efektem kształcenia będzie przygotowanie pracy magisterskiej i złożenie egzaminu magisterskiego obejmującego sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych zdobytych w całym okresie studiów. Przystąpienie do egzaminu magisterskiego uwarunkowane jest uzyskaniem zaliczenia wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w planie studiów, uzyskaniem wymaganej liczby punktów ECTS oraz pozytywnych ocen (promotora i recenzenta) za pracę magisterską. Absolwent uzyskuje dyplom magistra pielęgniarstwa.
Kwalifikacje absolwenta
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo ma zaawansowaną wiedzę z obszaru nauk medycznych, w tym szczegółową z zakresu pielęgniarstwa. Umie korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki. Wie jak promować zachowania prozdrowotne i jak zapobiegać chorobom. Posiada umiejętność sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym. Umie organizować pracę własną i potrafi wdrażać nowe metody, techniki i rozwiązania organizacyjne. Potrafi nawiązać współpracę w zespołach opieki społecznej, a także inicjować i wspierać działalność społeczności lokalnych na rzecz zdrowia. Umie zidentyfikować obszary podejmowania badań i uczestniczenia w nich.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej, a także w szkolnictwie po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo jest przygotowany także do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).