KATALOG BIBLIOTECZNY WIRTUALNY DZIEKANAT

Pielęgniarstwo Studia I Stopnia

Rodzaj studiów: studia I stopnia

Czas trwania: 6 semestrów

Tryb: stacjonarny (zajęcia od poniedziałku do piątku lub piątek, sobota i niedziela)

Profil kształcenia: praktyczny

Uzyskany tytuł: licencjat pielęgniarstwa

 

 

Koncepcja kształcenia

Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo organizowane są w trybie stacjonarnym. Kształcenie trwa 6 semestrów (3 lata). Głównym celem kształcenia ogólnego
i kierunkowego jest przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych do samodzielnego wykonywania zawodu oraz wypełniania różnorodnych funkcji związanych z ochroną zdrowia i promocją zdrowego stylu życia. Zdobyta wiedza pozwoli na zapewnienie wysokiego poziomu opieki pielęgniarskiej.

W trakcie kształcenia praktycznego – zajęć praktycznych i praktyk zawodowych – w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej i opieki specjalistycznej student studiów pierwszego stopnia nabywa umiejętności obejmujące samodzielne wykonywanie zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego i zindywidualizowanego podejścia do pacjenta, z poszanowaniem i respektowaniem jego praw; rozpoznawanie warunków i potrzeb zdrowotnych pacjenta; promowanie zdrowia i edukacji zdrowotnej jednostki i grupy społecznej; rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych pacjenta; planowanie i sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem; samodzielne udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz wykonywanie medycznych czynności ratunkowych; podejmowanie współpracy z członkami zespołu terapeutycznego w procesie zapobiegania, diagnozowania, terapii, rehabilitacji i pielęgnowania; samodzielne orzekanie o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych; organizowanie środowiska opieki szpitalnej i domowej; organizowanie i planowanie pracy na własnym stanowisku pracy; przygotowanie pacjenta do samoopieki oraz opiekuna do sprawowania opieki nad pacjentem.

Na studiach pierwszego stopnia realizowany jest język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, który jest sprofilowany zawodowo.

 

Kwalifikacje absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo otrzymuje tytuł zawodowy licencjat pielęgniarstwa.

Absolwent studiów posiada :

  • szczegółową wiedzę z zakresu pielęgniarstwa,
  • ogólną wiedzę z zakresu innych nauk medycznych,
  • znajomość regulacji prawnych, norm etycznych i deontologii odnoszących się do wykonywania zawodu pielęgniarki;

Nabywa również umiejętności:

  • korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki,
  • udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom,
  • sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym,
  • samodzielnego wykonywania zawodu, zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta, uwzględniającego poszanowanie respektowanie jego praw,
  • organizowania pracy własnej, nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia;

W zakresie kompetencji społecznych absolwent:

  • skutecznie i z empatią porozumiewa się z pacjentem,
  • posiada świadomość czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta,
  • posiada świadomość konieczności permanentnego, ustawicznego kształcenia się.

Absolwent jest przygotowany do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym: w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej.

Rekrutacja na studia na kierunku pielęgniarstwo I stopnia w roku akademickim 2025/2026

 

Wstęp na studia na kierunku pielęgniarstwo I stopnia jest wolny. Rekrutacja trwa od 5 maja 2025 r do 30 września 2025 r. lub do wyczerpania limitu przyjęć.

Warunki przystąpienia do postępowania rekrutacyjnego

  1. wypełnienie i złożenie podania o przyjęcie na studia poprzez portal rekrutacyjny znajdujący się na stronie uczelni oraz dołączenie skanów wymaganych dokumentów:
  1. dołączenie potwierdzenia wniesienia wymaganych opłat (opłaty rekrutacyjnej, opłaty za legitymację, czesnego za pierwszy semestr lub pierwszej raty czesnego);
  1. złożenie oświadczenia studenta_dokumenty
  1. przedłożenie do wglądu oryginału dokumentu stanowiącego podstawę ubiegania się o przyjęcie na studia w terminie do 30 września.
  2. przedłożenia do wglądu dokumentu tożsamości w celu weryfikacji poprawności danych osobowych w terminie do 30 września.
  1. przedłożenie oryginału zaświadczenia lekarskiego wydanego w trybie przepisów o służbie medycyny pracy o braku przeciwwskazań do odbywania studiów na kierunku pielęgniarstwo w terminie do 30 września w przypadku, gdy dokument dołączony w portalu rekrutacyjnym nie był opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lekarza.

 

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASAD I TRYBU PRZYJMOWANIA KANDYDATÓW NA STUDIA NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO: LINK DO UCHWAŁY REKRUTACYJNEJ

Designed by Brigatta